Studuj esport

ESPORT KARIÉRA NA ZAHRANIČNÍ ŠKOLE

V České republice zatím není příliš možností, jak se esportu věnovat na akademické půdě. Jinak je tomu ale v zahraničí, především v USA a Velké Británii. Můžeš tam hrát za školní tým nebo studovat obor přímo spojený s esportem.

Společně s Education.cz pomáháme studenty připravit na studium esportu v zahraničí včetně získání stipendií. Zjisti, jaké máš možnosti středoškolského nebo vysokoškolského studia v tomto oboru, a rozjeď kariéru svých snů.

Máš zájem nebo se chceš na něco zeptat? Napiš na hello@education.cz!

USA

Americké univerzity přistupují k esportu stejně jako k jakémukoliv jinému sportu. Škola hráče podporuje a zajišťuje jim veškeré zázemí.

Získej stipendium na americké univerzitě a přidej se k univerzitnímu týmu nebo se ponoř do studia některého z oborů na střední škole, který ti otevře cestu profesionální kariéry v oblasti esportu.

 • Full Sail University se nachází na Floridě na předměstí Orlanda. Nabízí 102 studijních programů z oblastí zábavního průmyslu, médií, umění a technologií. Řadí se mezi nejlepší univerzity se zaměřením na game design a hudbu. To potvrzují úspěšní absolventi, kteří se například podíleli na vítězných hudebních albech roku na udílení cen Grammy.

  Pro zahraniční studenty je k dispozici intenzivní kurz angličtiny, jehož délka se pohybuje od 2 do 6 měsíců dle úrovně. Velký důraz je kladen na kreativní myšlení a získání praktických dovedností. Každý studijní program je vyvíjen ve spolupráci se skupinou profesionálů, kteří pracují ve světoznámých firmách, jako je například Apple, Disney, Universal Studios, Sony a další. Univerzitní kampus je vybudován tak, aby co nejvíce odpovídal reálnému prostředí, ve kterém studenti budou v budoucnu pracovat.

  Esport má pod palcem univerzitní organizace Full Sail Armada. Pro hráče jsou k dispozici plně vybavené tzv. Game studios, Gaming Labs, a Game Center. Turnaje se pořádají ve Full Sail University Orlando Health Fortress Esport Aréně, která je největší vysokoškolskou esportovou arénou v zemi. Je vybavena LED stěnou o 10 milionech pixelů a Concert-level PA systémem. Do arény se vejde až 500 návštěvníků. Esportové univerzitní týmy se dělí dle typů her na Call of Duty, League of Legends, Overwatch, Rainbow Six Siege, Rocket League, Smite, Super Smash Bros. a Valorant.

  Školné se pohybuje od $45,500 do $89,000 v závislosti na vybraném oboru. Součástí školného je tzv. Project LaunchBox™, který zahrnuje technologický balík na míru každému oboru, dále učebnice, manuály, poplatky za vstup do laboratoří a další související náklady.

  Univerzita poskytuje několik druhů stipendií v rozmezí $1,000 – $15,000.

 • Soukromá univerzita Arcadia založená v roce 1853 se nachází ve městě Glenside v Pensylvánii. Řadí se mezi nejlepší univerzity na severovýchodě USA a nabízí velké množství mimoškolních aktivit prostřednictvím studentských organizací a volnočasových aktivit. Styl výuky propojuje teorii s praxí a každému studentovi je věnována individuální pozornost.

  Esport na této univerzitě je součástí atletického programu s univerzitním týmem Arcadia Knights. Hráčům je k dispozici v univerzitní Esport Aréně 46 hráčských PC Dell Aurora R8, hráčské konzoly XBOX One, Playstation 4 a Nintendo Switch. Podporovanými hrami jsou League of Legends, Hearthstone, Overwatch, Rocket League, Rainbow Six Siege a Super Smash Bros. Ultimate.

  Výše školného bez dalších vedlejších nákladů je $46,220. 99 % studentů dosáhne na nějakou formu finanční pomoci. Univerzita nabízí několik druhů stipendií, jejichž výše se pohybuje od $2,000 do $18,000.

 • Univerzita Boise State sídlí na severozápadě USA ve státě Idaho ve městě Boise. Na univerzitě studuje přes 26 000 studentů z celé Ameriky a více než 60 dalších států. Studenti mají možnost během studia získat cenné zkušenosti na stážích, při výzkumu a dalších pracovních příležitostech.

  Univerzita spustila esportový program v roce 2017. Součástí univerzitního kampusu je esportová arena, která je vybavena profesionální vysílací sekcí, mixážní a grafickou částí, dvoustupňovým jevištním systémem a kvalitním osvětlením a ozvučením. Univerzitní tým Broncos soutěží ve hrách League of Legends, Overwatch a Rocket League a jeho členové se mohou ucházet o stipendium. Hry Valorant, Rainbow Six:Siege, Hearthstone, Fortnite jsou tzv. podporovanými hrami, které jsou vedené a organizované studenty. Pro tyto hry nejsou dostupná stipendia ani coachování.

  Výše školného a poplatků je $24,980 za akademický rok. Do této částky nejsou započítány další náklady. Nejvyšší možné stipendium, které lze získat, je v hodnotě $16,920.

 • Pokud chceš zažít atmosféru americké střední školy a zároveň tě láká esport, bude tě zajímat, že některé střední školy v USA se tomuto oboru aktivně věnují. Nabízí ho buď jako součást “athletics programs” nebo se můžeš zapojit do soutěžních školních týmů.

  Školy v zahraničí totiž chtějí už studentům středních škol ukázat, že esport není jen o sezení u počítače, ale i o rozvoji nejrůznějších kompetencí, týmového ducha a strategického myšlení. Myslí zde i na tělesné zdraví hráčů a tak mají týmy třeba společné tréninky jógy nebo jiného sportu.

  Zabývat se už na střední škole můžeš buď přímo esportem, nebo obory jako Video Game Production apod.

  Mnoho škol v USA zahájilo esport programy v době pandemie koronaviru jako alternativu k týmovým sportům.

  “Esport vnímáme jako příležitost pro studenty získat důležité kompetence, které poskytují i jiné týmové sporty, jako je týmová spolupráce, schopnost řešit problémy i leadership.”
  Ginger, Mesa Public Schools – District representative

  “Stejně jako každý jiný sport vyžaduje i esport disciplínu a vytrvalost. Studenti, kteří se u nás účastní esport programů získávají kompetence v oblasti soft skills, jako je schopnost se rozhodovat, emoční inteligence, týmová práce nebo komunikační dovednosti, což jim do značné míry pomůže v jejich budoucím osobním i profesním životě. Kromě toho se studenti naučí i spoustu dalších věcí z oblasti streamování, produkce a programování. V Americe sledujeme prudký nárůst oblasti esportu, do roku 2025 se odhaduje, že bude mít tento trh hodnotu 3,5 miliardy dolarů.”
  Wilson, Rancho Solano Preparatory School – The Esport Coach

VELKÁ BRITÁNIE

Některé vysoké školy v Británii nabízejí přímo obory zaměřené na celý esportový ekosystém. Najdou se ale i takové, které mají stejně jako ty americké vlastní univerzitní týmy.

Takže se můžete v esportu realizovat, i když jste se rozhodli studovat něco jiného.

 • Univerzita sídlící v západním Sussexu, ve městě Chichester. Nabízí bakalářský program Esports. Tento obor se zaměřuje na esport ze všech možných úhlů. Od psychologie, přes produkci, business a po zkoumání sportu samotného. Oficiálním partnerem tohoto programu je streamovací služba Twitch, HyperX, Aces a HP.

  Výuka probíhá v technologickém parku a výukovém centru, kde mají studenti přístup k profesionálnímu technickému vybavení. Je zde k dispozici produkční, nahrávací, green screen studio a přes 80 počítačových míst.

  Studenti se mají možnost zapojit do herních turnajů jak na živo, tak online a to v hrách jako Counter Strike, FIFA, League of Legends, Project Cars a mnohem víc.

  Výše školného za 1 rok studia je  £14,050. 

 • Škola sídlící v Nottinghamu nabízí bakalářský studijní program Esports Production. Ten slibuje získání potřebných dovedností, znalostí a zkušeností pro úspěšnou kariéru v esportu se zaměřením na produkci a technologie.

  Výuka probíhá v jejich novém centru digitálních médií, které se skládá z plně vybavených herních studií s nejnovějšími softwary jako Autodesk Suite, Adobe Creative Cloud, Unreal Engine, Unity a mnohem víc. Nechybí ani místo pro zkoumání virtuální reality, rozšířené reality a snímání pohybu.

  Studenti mají přístup i do Metronomu, průmyslového centra s kapacitou až 400 lidí, kde se koná mnoho událostí. Jednou z nich je i NSE British University Esports Championship Finals kde se soutěží v hrách jako League of Legends, Overwatch, Fifa a Dota 2.

  Výše školného za 1 rok studia je  £15,200. Pro rok 2021 je otevřeno několik typů stipendií pro mezinárodní studenty,  ve výši od £2,000 do £3,000.

 • Univerzita sídlící v Londýně, která nenabízí přímo studijní program zaměřený na esport, ale má vlastní univerzitní tým. Výběr oborů, které můžete studovat je velmi široký. Od katedry umění, humanitní, obchodu, biologie, psychologie, pedagogiky až po katedru společenských věd.

  Univerzita má Esport arenu, která je k dispozici všem studentům. Je vybavena dvaceti vysoce kvalitními herními počítači s procesory i7 a grafickými kartami GTX 1080. Další místnost se skládá z veškerého vybavení pro livestream nebo vytváření obsahu – green screen, kamery, světla, mikrofony.

  Samotný univerzitní esport tým soutěží na národních i mezinárodních soutěžích v hrách jako League of Legends, Overwatch, Rainbow Six Siege, FIFA, Apex, Fortnite, CSGO, Valorant a mnoho dalších.

  Školné za 1 rok studia je u bakalářských programů kolem £13,474 za rok a u postgraduálních kolem £15,352.

  Jako jediná vysoká škola v UK nabízí stipendium pro talentované hráče esportu a to ve výši  £1,500 na rok. Novinkou je i stipendium podporující ženy hráčky, které je jediné svého druhu v Evropě. Výše stipendia je £1,500 na rok studia a k tomu další výhody jako zaplacení výdajů při účasti na turnajích, přístup do posilovny, sportovní masáže a další.

MOŽNOSTÍ V ZAHRANIČÍ MÁŠ ALE MNOHEM VÍC!

Education.cz je projekt, který pomáhá studentům získávat zkušenosti v zahraničí. Studentům pomáhají odhalit a rozvíjet jejich potenciál, protože věří, že každý má nějaký talent. Budují proto síť konzultantů a poradců, kteří pomáhají jednotlivým studentům najít tu správnou vzdělávací cestu k úspěchu, otevřít jim svět a posouvat se v životě rychleji než ostatní.

Tak neváhej a zjisti, kde můžeš nastartovat svou budoucnost v oblasti esportu. Pro více info navštiv Education.cz!