Pro rodiče

ABY KONÍČKY DĚTÍ MĚLY SMYSL

„Počítačové hry. Je to jen bezcílné sezení u monitoru nebo v tom je něco víc? Rodiče chtějí děti podpořit v tom, co je baví, ale některé aktivity na ně mohou působit jako mrhání časem. Jako zakladatel nejúspěšnější esportové organizace u nás za těch 18 let vím, jak pracovat s talenty a budovat nejen kvalitní hráče, ale také osobnosti.“

Ladislav Dyntar

CEO esport týmu eSuba a zakladatel Esport univerzity

UNIVERZITA A JEJÍ IDEA

Je důležité, aby na děti někdo dohlížel a pomáhal jim s rozvojem. To platí u sportu, ale u hraní počítačových her dvojnásob. Proto Esport univerzita vznikla. Tým zkušených profesionálních trenérů, nebo také mentální kouč olympioniků, je připraven dětem vytvořit kroužek, který zásadně urychlí jejich rozvoj a ukáže správný směr v zálibě.

Dostává se nám skvělé odezvy od rodičů i dětí a rádi vás přesvědčíme, že má smysl podporovat v hraní i ty vaše. Chcete dítěti lekce věnovat, ale nevíte, co by pro něj bylo vhodné? Napište nám na univerzita@esuba.eu, rádi vám pomůžeme.

K ČEMU JE HRANÍ DOBRÉ?

Hraní ať už o samotě nebo v týmech přispívá k rozvoji dítěte. A to vlastnostmi, které jsou důležité v běžných fyzických sportech, ve škole a budoucí kariéře. Stačí správné vedení.

Strategické myšlení

Chytřejší vyhrává. A s každou prohrou se hráči chytřejší stanou. Ať už jde o jakoukoliv hru, taktizování je denní záležitostí. Děti se učí sledováním těch nejlepších, analyzují chování soupeřů ve hře a pak vyhodnotí, jak na danou situaci reagovat.

Sociální dovednosti

Hráči musí komunikovat rychle, efektivně a hlavně srozumitelně. Ale taky spolu musí vycházet, nenadávat si a umět dávat konstruktivní kritiku. A už jsme zmínili, že se děti při hraní často naučí novým jazykům?

Motorika

Rychlost, milimetrová přesnost a reflexy. V tomhle jsou hráči mnohem kvalitnější, než kdokoliv jiný. Každým dnem hraní a trénování se tyto vlastnosti zlepšují. Záleží jen na tom, jestli je trénují správně a s dostatečným úsilím.

Disciplína

Se zápasy přichází důraz na disciplínu. Hráč v týmu má roli, kterou musí plnit. V zápasech je spousta vypjatých momentů a disciplína je rozhodující faktor, který musí převládnout nad emocí. Přesně tomu se každý hráč časem naučí.

Týmová spolupráce

Online hry se většinou hrají v týmu a proto je spolupráce s ostatními základem úspěchu. Ze začátku to může dřít, ale hraním se člověk naučí skvěle fungovat v týmu. Jedině tak lze totiž dosahovat těch nejlepších výsledků.

Kreativita

Chytrost a správné hodnocení situací vedou k tomu, že se hráč naučí přemýšlet nad věcmi “out of the box” a hledá řešení situací, která překvapí. Hraní posunuje kreativitu napříč všemi žánry, ať už děti staví kostky v Minecraftu, hrají fotbalovou FIFU nebo střílejí v CS:GO.

Profesionalizace hraní

Za skandování fanoušků na stadionu proti sobě stojí dva týmy, za nimi trenéři a u obrazovek stovky tisíc diváků. Teď nemluvíme o fotbalu, ale o esportu. Profesionální hraní je odvětví, které se raketově rozvíjí nejen ve světě. I u nás jsou řady profíků, kteří mají smlouvy a hraním se živí.

Pro zajímavost, na turnaji s největší dotací The International ve hře DOTA 2 (na obr.) se hraje o 700 000 000 Kč. To u nás zatím nehrozí, ale přesto se ve světové špičce pohybuje mnoho českých talentů, kteří si hraním her vydělávají stovky tisíc měsíčně. Mnoho dětí chce být jako oni a vy teď máte jedinečnou možnost tuto příležitost správně uchopit.

Kariéra v esportu

Stejně jako v běžném sportu se ne každý může stát profesionálním hráčem. Ale láska k hraní otevírá rozmanitou kariéru v esportu nejen pro ně. Celé odvětví a firmy kolem něj se rozvíjí, ale specializovaných lidí na esport zatím tolik není a v tom je ta výhoda. Trenéři, reportéři, komentátoři, marketéři, manažeři… Všichni jsou potřeba!

A jak se k tomu dostat? Třeba jako hráč, který pokračuje v týmu na jiných pozicích. Nebo přes komentování na menších kanálech či stáže v některé z herních organizací. Kdo chce, ten si kariéru v esportu najde. A všechny zkušenosti z hraní v ní upotřebí.

Jazyková univerzita pro rodiče

Esport – Profesionální hraní počítačových her
FPS – First Person Shooter (střílečka z vlastního pohledu)
MOBA – Multiplayer Battle Arena (2 týmy proti sobě v aréně)
LoLko – Nejoblíbenější MOBA hra League of Legends
CSko – FPS hra Counter-Strike
Skill – Umění ve hře
Noob – Nováček, špatný hráč
Rank – Umístění v žebříčku podle vyhraných her
Toxic – Negativní chování vůči ostatním
Twitch – Platforma, na které se sledují zápasy a vysílají streameři